Za nami 5 EkoRajdów, podzielonych na 5 różnych bloków tematycznych. Każdy z Rajdów zlokalizowany był w innym miejscu naszego powiatu, co było okazją do poznania walorów przyrodniczych i krajobrazowych tych miejsc.
Wszystkie Rajdy zgromadziły wielu uczestników, którzy podnieśli swoją wiedzę dotyczącą ekologii a także sprawdzili się w nowych dla siebie aktywnościach.
W sierpniu spotkaliśmy się w Jeleśni gdzie zielarka opowiedziała nam o właściwościach leczniczych ziół i wykonaliśmy ziołowy probiotyk.
Mieliśmy okazję zwiedzić suszarnię ziół i gospodarstwo ekologiczne prowadzone przez panią Annę Bednarek, która na co dzień również aktywnie działa w Stowarzyszeniu Best Proeko. Była to niesamowita podróż w czasy naszych babć, w których leki nie były powszechnie dostępne a medycyna ludowa odgrywała bardzo ważna rolę.
We wrześniu zagościliśmy w Międzybrodziu Żywieckim gdzie edukatorzy Fundacji ekologicznej Arka opowiedzieli o korzyściach płynących ze stosowania zielonej energii. Mieliśmy okazję m.in. sami wyprodukować prąd, który posłużył do zasilenia objazdowego kina wyświetlającego filmy związane z ekologią oraz wykonać ekologiczne środki czystośc, które zabraliśmy do domu.
W jednym z majowych dni podglądliśmy życie pszczół w pszczelarskiej pasiecie edukacyjnej zlokalizowanej w Kocierzu Rychwałskim a prowadzonej przez Stowarzyszenie Pszczelarzy Beskidzkie Trutnie. Dowiedzieliśmy się, że w ulu mieszkają 3 rodzaje pszczół i każda z nich pełni ważną role w życiu całego ula. Już wiemy, że pszczoła przez całe swoje krótkie życie jest w stanie „wyprodukować” zaledwie małą łyżeczkę miodu.
W słoneczny czerwcowy dzień odczuliśmy na własnej skórze skutki globalnego ocieplenia klimatu dzięki wystawie planetarnej udostępnionej przez Stowarzyszenie Polaris OPP. Wylądowaliśmy na planecie Wenus gdzie panują ekstremalne wysokie temperatury. Koordynatorzy Stowarzyszenia opowiedzieli co może stac się z naszą planetą jeśli ludzie nie będą o nią dbać i ograniczać działania, które prowadzą do występowania negatywnych efektów ich działań.
Na domianę w lipcowy deszczowy dzień wielu z nas rozpoczynało swoja przygodę z biegami górskimi. Celem naszego biegu była bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu. O nasze bezpieczeństwo, komfort i poszerzenie wiedzy na temat zdrowego stylu życia w czasie tego Rajdu zadbali trenerzy Fundacji Woodrun. Doskonała kondycja fizyczna nie była konieczna za to uśmiech i dobre chęci jak najbardziej.
Doskonałym podsumowaniem naszych działań będzie film promocyjny, do którego obejrzenia serdecznie zapraszamy!
FILM: Żywieckie EkoRajdy 2020-2021