Miło nam poinormować, że wraz ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Ziemia Pszczyńska” oraz z dwoma Lokalnymi Grupami Działalnia z Chorwacji: LAG Moslavina oraz LAG 5 rozpoczęliśmy realizację międzynardowego projektu współpracy pod nazwą BEE FRIENDS / Przyjaciele pszczół. Umowa z Urzędem Marszałkowskim woj. Śląskiego zakłada dofinansowanie w wysokości: 287 611,14 złotych.
W ostatnich dekadach nastąpił w Europie drastyczny spadek liczebności pszczół i innych owadów zapylających. Wg. szacunków Polskiego Związku Pszczelarzy w ostatnich latach w Polsce wymarło ok. 20% rodzin pszczelich. Zjawisko to dotyczy również innych owadów zapylających m.in. trzmieli i pszczół samotnych. Wśród przyczyn tego stanu rzeczy wymienia się: zanik siedlisk roślin kwiatowych, nadmierne stosowanie pestycydów, mechanizacja prac polowych, likwidacja zróżnicowanego krajobrazu. Tymczasem pszczoły i inne owady zapylające zapylają 90% roślin i odgrywają kluczową rolę w rolnictwie, produkcji żywności i zachowaniu bioróżnorodności. Najwyższym bogactwem gatunkowym owadów cechuje się zróżnicowane środowisko wsi.
Wśród mieszkańców LGD „Ziemia Pszczyńska” oraz LGD „Żywiecki Raj”, zrodziła się potrzeba realizacji projektów, związanych z tematyką ekologii, w tym pszczelarstwa. Tereny obu Lokalnych Grup Działania to od pokoleń obszary, na których działalność ta była realizowana i jest kontynuowana.
Wszystko to pokazuje, że tematyka pszczelarstwa jest dalej żywa na tych obszarach, a zwiększanie świadomości mieszkańców w zakresie bioróżnorodności i ekologii, wymaga ustawicznie podejmowanych działań, celem szerokiego oddziaływania na społeczność lokalną oraz jej otoczenie.
Do uczestnictwa w projekcie zaprosiliśmy 2 Lokalne Grupy Działalnia z Chorwacji: LAG Moslavina oraz LAG 5. Rocznie w Chorwacji produkuje się około 6 tysięcy ton miodu, pochodzących z pół miliona pasiek. To jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi rolnictwa. Chorwaci aż 1/3 produkcji eksportują do innych krajów Unii Europejskiej, a produkowany przez nich miód szałwiowy zdobywa nagrody w międzynarodowych konkursach. Chorwacja dla pszczelarzy może być wzorem do naśladowania i krajem dobrych praktyk.
W ramach projektu współpracy zaplanowano podjęcie następujących działań:
-2 wyjazdy studyjne na tereny naszych partnerów w Chorwacji wraz z przeprowadzeniem konferencji oraz warsztatów. Wyjazdy będą okazją do promocji rodzimego pszczelarstwa wraz z lokalnymi produktami, a także wymiany doświadczeń technologicznych i dobrych praktyk mających korzystny wpływ na usługi w rolnictwie
-wizyta partnerów z Chorwacji, aby poznać metody pozyskiwania miodu przez naszych pszczelarzy, uzyskają praktyczne informacje na temat dodatkowych sposobów wykorzystania pszczelich produktów (świece z wosku) oraz będą mieli okazję uczestniczyć w Jarmarku Świątecznym, jednocześnie poznając obszar partnerów.
-zakup miodomatów czyli specjalnie zaprojektowanych na potrzeby realizacji projektu maszyn, w których znajdować się będą krajowe i chorwackie miody. Dostęp do nich będą mieli zarówno mieszkańcy jak i turyści odwiedzający nasze tereny.
-zaprojektowanie i zakup materiałów promocyjnych oraz wydanie materiałów informacyjno - edukacyjnych.