6 lipca 2018roku w siedzibie Stowarzyszenia – Lokalna Grupa Działania „Żywiecki Raj” – podpisane zostały umowy o powierzenie grantów, na łączną kwotę pomocy 299 986 zł w ramach projektu grantowego Kultura gór „Żywieckiego Raju”.
Przedstawiamy opis zrealizowanych zadań z poszczególnych projektów grantowych.
Wydanie zestawu promocyjno-edukacyjnego „Sekrety Żywieckiego Raju („Trójbój Beskidzki”)
Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Świnnej
Zakładane działania: zadanie polegało na stworzeniu zestawu gier o regionalnym charakterze edukacyjno-promocyjnym. W skład zestawu wchodzą trzy gry o różnym charakterze oparte na wzorcach typu: memory, duble i domino.
Elementami poszczególnych gier są wizualizacje-fotografie, piktogramy, ideogramy;- najciekawsze turystycznie i przyrodniczo miejsca na terenie LGD (zabytki, pomniki przyrody), - tradycyjne instrumenty ludowe (fujarki, piszczałki, okaryny, dudy itp.), - tradycyjne sprzęty gospodarstwa pasterskiego (putnie, skopce, logi itp.) -elementy strojów ludowych
Realizacja działań wpłynęła pozytywnie nie tylko na środowisko lokalne ale również turystów, dzięki swemu edukacyjno-integracyjnemu charakterowi. Pierwszym z podjętych działań było wykonanie fotografii na terenie działania LGD "Żywiecki Raj" w ilości 120 sztuk. Fotografie stanowiły bazę do dalszych działań związanych z utworzeniem zestawu gier. Na fotografiach utrwalono elementy beskidzkiego krajobrazu, sztuki ludowej, stroju i przedmiotów używanych w dawnych gospodarstwach pasterskich i domowych. Kolejne działanie to warsztaty adresowane do dzieci i młodzieży mające na celu stworzenie pikto i ideo gramów, które następnie zostały wykorzystane do stworzenia jednej z gier. Warsztaty odbyły się dwukrotnie w sali GOK Świnna uczestniczyło w nich łącznie 35 osób, młodzież poznała dawne sprzęty gospodarstwa domowego i pasterskiego tworząc ich piktogramy. Warsztaty prowadził dyrektor GOK Świnna Mieczysław Krzak w formie wolontariatu. Kolejne działania tj. opracowanie graficzne gier oraz instrukcji były niezbędnym elementem do wydania całego zestawu. Wydanie 300 egzemplarzy zestawu gier a szczególnie ich edukacyjno-poznawczy charakter wpłynęły na lepsze poznanie kultury tradycji i możliwości uprawiania turystyki na terenie działania LGD "Żywiecki Raj", gdyż gra obok walorów rozrywkowych kształci i wzbogaca wiedzę o naszym regionie wśród korzystających z tego zestawu. W związku z tym zestawy gier przekazano do placówek kulturalno oświatowych oraz do promującego obszar działania LGD "Żywiecki Raj", Beskidzkiego Centrum Nauki "Naukotechnika".
Lipiec/październik 2018, GOK Świnna
Projekt grantowy "Kultura gór Żywieckiego Raju" realizowany jest w ramach poddziałania
19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w
ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020
Plakat informujący o realizacji operacji