"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"
Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Cel operacji: Sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji. Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR."

Wyniki naboru wniosków o przyznanie znak…

Stowarzyszenie – Lokalna Grupa Działania „Żywiecki Raj” z radością informuje o zakończeniu naboru do przyznania prawa do użytkowania i posługiwania się znakiem promocyjnym marki Żywiecki Raj. W okresie od 3...

Czytaj więcej

Konsultacje społeczne w ramach LSR na la…

W związku z realizacją umowy ramowej i zgodnie z Procedurą ustalania i zmiany niebudzących wątpliwości interpretacyjnych kryteriów wyboru operacji przedstawiamy propozycję dokumentacji do konsultacji społecznych - lokalne kryteria wyboru dla projektów...

Czytaj więcej

Uzupełnienie składu Rady Stowarzyszenia

Zapraszamy do składania wniosków/kandydatur do uzupełnienia składu Rady Stowarzyszenia - Lokalna Grupa Działania „Żywiecki Raj” reprezentantów z Gmin: Czernichów, Milówka, Lipowa i Ślemień.

Czytaj więcej
Żaglówki na Jeziorze Żywieckim

Walne Zebranie Członków w dniu 25.06.202…

Stowarzyszenie - Lokalna Grupa Działania „Żywiecki Raj” zaprasza na posiedzenie Walnego Zebrania Członków.

Czytaj więcej

Nabór wniosków o przyznanie Znaku marki …

Ogłoszenie o naborze wniosków o przyznanie Znaku marki Żywiecki Raj nr 1/2024/MŻR   Stowarzyszenie – Lokalna Grupa Działania „Żywiecki Raj” informuje o możliwości składania wniosków o przyznania prawa do użytkowania i posługiwania...

Czytaj więcej

Towarzystwo wspierania RZPiT „Gilowianka” przystępuje do projektu grantowego z LGD „Żywiecki Raj: pt. Kultura i tradycja w Gminie Gilowice – zadanie zrealizowane przez Towarzystwo Wspierania Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Gilowianka”. Grantobiorca zrealizował zadanie z zakresu zachowania dziedzictwa lokalnego.

Celem zadania było przywrócenie tożsamości, międzypokoleniowa aktywizacja, integracja i edukacja społeczna mieszkańców gminy Gilowice poprzez umożliwienie dzieciom, młodzieży i osobom starszym uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, warsztatach tanecznych i śpiewaczych propagujących tradycję, kulturę oraz zwyczaje górali żywieckich oraz doposażenie zespołu "Gilowianka" w elementy strojów góralskich. Zadanie przyczyniło się do realizacji celów LSR pobudzenie integracji i zaangażowania społecznego mieszkańców poprzez organizację akcji społecznych - warsztatów, które będą skierowane na edukację regionalną, zagospodarowanie spędzania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży oraz rozwój lokalnych wartości społecznych związanych z kulturą, tradycja i zwyczajami górali żywieckich.

Projekt odnosi się do zakresu projektu grantowego ponieważ ma na celu zachowanie dziedzictwa lokalnego przez kontynuację i odtwarzanie tradycji panujących i przekazywanych z pokolenia na pokolenie aby uchronić je od zapomnienia. Ułożony program taneczny i śpiewaczy zespołu "Gilowianka" został dokonany kilkadziesiąt lat temu na podstawie zbierania informacji i przekazów od najstarszych mieszkańców Gilowic w formie wywiadów czy też przekazów dokumentacji w formie zapisów ich rodziców i dziadków.

Projekt zrealizował wskaźnik produktu „Liczba organizacji objęta wsparciem”. 

Zakładane działania w ramach projektu:

- konkurs kolęd i pastorałek organizowany jest w 6 kategoriach i składa się z trzech etapów. Pierwszym etapem było ogłoszenie konkursu i poinformowanie powszechne zainteresowanych o regulaminie i miejscu konkursu oraz zebranie zgłoszeń w formie ankiet. Drugim etapem było w godzinach rannych kilkugodzinne przesłuchania uczestników w poszczególnych kategoriach prowadzone przed powołanym 5 osobowym Jury, oraz trzecim etapem był popołudniowy koncert laureatów, rozdanie dyplomów i nagród oraz wspólne kolędowanie. Na konkurs do uczestniczenia ale także jako widzowie zaproszeni byli mieszkańcy obszaru LGD. Zakładana liczba uczestników wydarzenia to ok. 150 (uczestnicy konkursu wraz z opiekunami), dla których przewidziano posiłek. Materiały związane z przygotowaniem oraz realizacją wydarzenia: dyplomy, zaproszenia, plakaty, karty oceny (niezbędny zakup papieru na dyplomy, zaproszeń, tonera do drukarki).

- wydanie śpiewników z piosenkami góralskimi i biesiadnymi w ilości 500 szt. stu stronnicowych, kolorowa okładka, format A5. Śpiewniki zostały przekazane uczestnikom działań planowanych w ramach projektu oraz wszystkim zainteresowanym.

- warsztaty śpiewaczo- taneczne Wierni tradycji przez pokolenia, 5 dni po 6h dla 30 osób (dzieci i młodzież), termin: ferie zimowe 2020, lokalizacja: Ośrodek Wypoczynkowy Beskidek w Gilowicach. W ramach planowanych do poniesienia kosztów przewidziano: wynagrodzenie choreografa, akompaniatora, poczęstunek.

- zajęcia dla grupy starszej- nauka tańca i śpiewu góralskiego i biesiadnego dla 25 osób, w każdy piątek przez okres 12 tygodni I kwartału 2020r., w godzinach popołudniowych po 3h. Lokalizacja: lokalizacja: Ośrodek Wypoczynkowy Beskidek w Gilowicach. W ramach planowanych do poniesienia kosztów przewidziano: wynagrodzenie choreografa, akompaniatora, poczęstunek.

- uzupełnienie stroi zespołu Gilowianka poprzez zakup koszul (8 szt.) i spódnic góralskich (8 szt.) oraz korali (12 szt.).

 

GILOWIANKA 1

GILOWIANKA 2

GILOWIANKA 3

GILOWIANKA 4

GILOWIANKA 5

 

Projekt grantowy Inkubator inicjatyw lokalnych realizowany jest w ramach poddziałania

19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w

ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego

Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Plakat informujący o realizacji operacji

INKUBATOR PLAKAT

KALENDARZ DORADZTWA
POLECAMY
ANKIETA

Szanowni Państwo!

Zapraszamy do

wypełnienia ankiety:

Ankieta skierowana do mieszkańców LGD "Żywiecki Raj"

WSPÓŁPRACA

  • zmge
  • logo

KSSE logotyp RGB pl 01

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji