"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"
Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Cel operacji: Sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji. Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR."

Wyniki naboru wniosków o przyznanie znak…

Stowarzyszenie – Lokalna Grupa Działania „Żywiecki Raj” z radością informuje o zakończeniu naboru do przyznania prawa do użytkowania i posługiwania się znakiem promocyjnym marki Żywiecki Raj. W okresie od 3...

Czytaj więcej

Konsultacje społeczne w ramach LSR na la…

W związku z realizacją umowy ramowej i zgodnie z Procedurą ustalania i zmiany niebudzących wątpliwości interpretacyjnych kryteriów wyboru operacji przedstawiamy propozycję dokumentacji do konsultacji społecznych - lokalne kryteria wyboru dla projektów...

Czytaj więcej

Uzupełnienie składu Rady Stowarzyszenia

Zapraszamy do składania wniosków/kandydatur do uzupełnienia składu Rady Stowarzyszenia - Lokalna Grupa Działania „Żywiecki Raj” reprezentantów z Gmin: Czernichów, Milówka, Lipowa i Ślemień.

Czytaj więcej
Żaglówki na Jeziorze Żywieckim

Walne Zebranie Członków w dniu 25.06.202…

Stowarzyszenie - Lokalna Grupa Działania „Żywiecki Raj” zaprasza na posiedzenie Walnego Zebrania Członków.

Czytaj więcej

Nabór wniosków o przyznanie Znaku marki …

Ogłoszenie o naborze wniosków o przyznanie Znaku marki Żywiecki Raj nr 1/2024/MŻR   Stowarzyszenie – Lokalna Grupa Działania „Żywiecki Raj” informuje o możliwości składania wniosków o przyznania prawa do użytkowania i posługiwania...

Czytaj więcej

W ramach projektu współpracy „Bee Friends"/"Przyjaciele pszczół" w dniach 10-15 kwietnia została zorganizowana wizyta studyjna na Chorwację do Lokalnej Grupy Działania LAG 5.

12018

W wizycie studyjnej uczestniczyła grupa pszczelarzy, członków i pracowników z LGD „Żywiecki Raj”, LGD „Ziemia Pszczyńska”. Uczestnicy projektu wyruszali autokarem w godzinach popołudniowych w dniu 10 kwietnia 2019 r. w długą bo ponad 20 godzinną drogę na półwysep Pelješac do miejscowości Orebić - siedziby Lokalnej Grupy Działania LAG 5.

119Pomimo tego, iż Orebić charakteryzuje się wyjątkowym klimatem z dużą ilością dni słonecznych w roku, uczestników wizyty studyjnej przywitał deszcz, który na szczęście nie pokrzyżował programu naszej wizyty. W pierwszym dniu wizyty studyjnej, po przyjeździe uczestnicy mieli możliwość we własnym zakresie poznania jakże urokliwego zakątka południowej Dalmacji, gdzie dominują majestatyczne góry i króluje Adriatyk.

W piątek 12 kwietnia 2019 r. uczestnicy wizyty od samego rana realizowali aktywnie program wyjazdu, którego pierwszym punktem była wizyta na wyspie Korczula razem z uczestnikami projektu Bee Friends z LAG Moslawina. Podzieleni na grupy uczestnicy wizyty odwiedzili Pana Vlaho Komparaka, który w swojej przetwórni prezentował swoje miody oraz wyroby na ich bazie a także innych lokalnych wyrobów np. z rogacza - rośliny zwanej też chlebem świętojańskim dodawanej do potraw i nalewek w tym regionie.

7608

Degustowany były słynny miód szałwiowy, ale także leśny oraz mandarynkowy o przepięknej barwie i ciekawym smaku. OPG Komparak prowadzony przez Pana Vlaho to znakomitym przykład jak swoją pasję z pszczelarstwa zamienić w udany biznes. Uczestnicy wizyty po spotkaniu z Burmistrzem Miasta Korčula mieli także okazję zwiedzić z przewodnikiem Korčulę - wyspę która znaczną część czasu, była we władaniu Republiki Weneckiej. Obecnie wyspa przyciąga wielu turystów, którzy mogą zwiedzić piękne stare miasto i napawać się wspaniałymi widokami na Adriatyk i okoliczne wysypy. Po lunchu uczestnicy wizyty wrócili do Orebicia z Korčuli promem na konferencje „Bee Friends".

3748
LAG 5 zorganizowało konferencję we współpracy z partnerami projektu w sali Urzędu Gminy Orebić, gdzie na uczestników czekały ciekawe prelekcje i wykłady. Pierwszą prezentację wygłosił dr Wiesław Londzin, dotyczyła ona możliwych kierunków dalszej współpracy polsko-chorwackiej, już po zakończeniu realizacji projektu „Bee Friends". Drugą prelekcję przedstawiła dr Maria Zoń - lekarz weterynarii, przedstawiając zebranym przepisy krajowe i unijne związane z wywozem i przywozem pszczół na obszarze Unii Europejskiej oraz w krajach trzecich.

4050

Konferencji towarzyszyła prezentacja produktów lokalnych partnerskich LGD, na której można było skosztować produktów z Żywiecczyzny, Pszczyny czy też Moslaviny. Także gospodarze zadbali o to, aby każdy z gości otrzymał pamiątkowy upominek.

63Podczas wizyty w LGD 5 nie zabrało odwiedzin lokalnych pasiek. W drugim dniu wizyty studyjnej na terenie Chorwacji nasi uczestnicy projektu Bee Friends odwiedzili pasiekę Pana Ante Karač "VRIJESAK" Pelješac w miejscowości Ponikve. Pasieka zlokalizowana jest w zacisznym miejscu oliwnego gaju. Jej gospodarz, przybliżał naszej grupie działania jakie tam podejmuje, nie zabrakło także prezentacji sprzętu wykorzystywanego do pozyskiwania miodu i produktów pszczelich. Po południu pszczelarze wzięli udział w warsztatach na terenie pasieki Pana Wiesława Londzina, który w Orebić posiada swoją pasiekę zarodową. W pasiece tej prowadzona jest produkcja i wychów matek pszczelich.

 

 99103

 

 


W LAG 5 na półwyspie Pelješac uczestnicy wizyty studyjnej w ramach projektu Bee Friends zwiedzili nie tylko pasieki. Uczestnicy wizyty mieli także okazję zapoznać się z historią i kulturą regionu. W miasteczku Ston, znajdują się najdłuższe mury obronne w Europie, drugie co do wielkości (po murze chińskim) tego rodzaju mury obronne na świecie, o czym opowiedział Burmistrz Ston Verdan Antunica.

8886

Ten średniowieczny mur wraz z wieżami i twierdzami, miał zapobiegać tureckiej agresji, broniąc tym samym cenny, pozyskiwany w tym rejonie surowiec - sól. W samym Orebiciu na pobliskim wzgórzu znajduje się Klasztor Franciszkanów, kościół Matki Boskiej Anielskiej i małe muzeum morskie. Z miejsca tego rozpościera sie wspaniały widok na panoramę Orebicia i Korčulę.

10

54

Wielogodzinne rozmowy, wymiana doświadczeń, prelekcje i „praktyka" podczas warsztatów w pasiekach, to tylko część tego, co wydarzyło podczas naszego wyjazdu studyjnego na teren Chorwacji. Wizycie towarzyszyła także chęć wzajemnego poznania się partnerów projektu, wymiana kulturowa czy w końcu możliwość zwiedzenia pięknego obszaru o ogromnym turystycznym, historycznym i kulturowym potencjale. Po bardzo aktywnie spędzonym czasie wszyscy wrócili z masą cennych doświadczeń i informacji.

55

KALENDARZ DORADZTWA
POLECAMY
ANKIETA

Szanowni Państwo!

Zapraszamy do

wypełnienia ankiety:

Ankieta skierowana do mieszkańców LGD "Żywiecki Raj"

WSPÓŁPRACA

  • zmge
  • logo

KSSE logotyp RGB pl 01

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji