6 lipca 2018roku w siedzibie Stowarzyszenia – Lokalna Grupa Działania „Żywiecki Raj” – podpisane zostały umowy o powierzenie grantów, na łączną kwotę pomocy 299 986 zł w ramach projektu grantowego Kultura gór „Żywieckiego Raju”.
Przedstawiamy opis zrealizowanych zadań z poszczególnych projektów grantowych.
"Harcerstwo w Beskidach - dbając o to co było i co przed nami"
Miejsce wydarzenia: lipiec/grudzień 2018 rok, Węgierska Górka, Żabnica
Organizator: ZHP CHORĄGIEW ŚLĄSKA HUFIEC WĘGIERSKA GÓRKA
Zakładane działania: wydanie publikacji pt. "Na harcerskim szlaku" spotkania z seniorami podczas promocji Albumu, zorganizowanie trzydniowego Rajdu Górskiego
W związku z tym, iż Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2018 Rokiem Harcerstwa, podkreślając tym samym uznanie zasług polskiego harcerstwa oraz jego roli w wychowaniu młodego pokolenia, Hufiec w Węgierskiej Górce postanowił upamiętnić harcerską działalność na terenie powiatu żywieckiego, a głównie gmin Węgierska Górka, Milówka, Rajcza i Ujsoły. 2018 rok to również Jubileusz 100-lecia istnienia Związku Harcerstwa Polskiego.
Publikacja pt. "Na harcerskim szlaku" swoim zakresem obejmuje historię oraz zdjęcia dot. góreckiego harcerstwa. Przez lata te instruktorzy oraz przyjaciele hufca zebrali bogaty materiał historyczny. Album zawiera zbiór zdjęć, historię oraz najciekawsze momenty z bogatego w kulturę i tradycję hufca, działającego na terenie Beskidów. Jest cennym źródłem mówiącym wiele o lokalnej historii i tradycji, przedstawiając również ludzi zasłużonych dla Żywiecczyzny. Warto zaznaczyć, iż Hufiec ZHP Węgierska Górka w 2017 roku obchodził Jubileusz 90-lecia swojej działalności.
Jednym z działań przeprowadzonych w trakcie projektu był Rajd Górski "A niech Was szlak harcerski prowadzi". Odbył się od 4-6 października 2018 w Żabnicy. W trakcie 3-dniowego rajdu (piątek, sobota, niedziela) jeden dzień został przeznaczony na wędrówkę szlakami Beskidu Żywieckiego podczas, której przeprowadzona została akcja ekologiczna, konkursy: wiedzy ekologicznej oraz kulinarny z naszych regionalnych specjałów. Odbył się też festiwal, podczas którego uczestnicy zaprezentowali piosenki góralskie i scenki proekologiczne. Udział w rajdzie był bezpłatny, uczestniczyły w nim drużyny i gromady z Hufca ZHP Węgierska Górka ok. 350 osób oraz zaproszeni seniorzy (młodzież w wieku gimnazjalnym oraz osoby po 50 r.ż.)
Głównym celem zakładanych działań, jaki udało się osiągnąć, było otwarcie dzieci i młodzieży na lokalną historię i tradycję oraz ochronę środowiska naturalnego, a przede wszystkim pobudzenie do działania i stawiania sobie wyzwań.
Projekt grantowy "Kultura gór Żywieckiego Raju" realizowany jest w ramach poddziałania
19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w
ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020
Plakat informujący o realizacji operacji