W dniach 13 - 16 grudnia 2018 roku teren LGD "Żywiecki Raj" oraz LGD "Ziemia Pszczyńska" odwiedziły grupy pszczelarzy będących przedstawicielami partnerów z Chorwacji, biorących udział w projekcie, tj LAG5 oraz LAG Moslavina.
Międzynarodowe spotkanie rozpoczęła uroczysta kolacja w Karczmie Wiejskiej w Jankowicach. Podczas spotkania miała miejsce prezentacja partnerów projektu oraz jego założeń. O muzyczny klimat zadbała Kapela PoPieronie z Żywca.
W sobotę, 15 grudnia, chorwaccy goście oraz pszczelarze z LGD Ziemia Pszczyńska odwiedzili Żywiecczyznę, teren LGD „Żywiecki Raj”. W miejscowości Przybędza, gmina Radziechowy - Wieprz, mogli obejrzeć gospodarstwo pasieczne Państwa Zuziak.
Następnie uczestnicy przejechali do Ślemienia, gdzie zwiedzili znajdujący się tam Etnopark. Również w Etnoparku odbyła się degustacja produktów pszczelarskich mających certyfikat ,,Produktów Regionalnych Ziemi Żywieckiej" oraz część warsztatowa wizyty. Warsztaty i degustację przeprowadził pan Paweł Jureczka. Uczestnicy wykonali samodzielnie formę i świecę z węzy oraz zapoznali się z informacjami na temat historii Pszczelarstwa na Żywiecczyźnie. W drugiej części spotkania można było wysłuchać prelekcji: Pszczoły w mieście, czemu nie? Prezentacja i wykład ,,Pszczelarstwo w mieście'' (na przykładzie miasta Katowice). Ten aspekt przybliżyli panowie z Pszczelarium. To stuprocentowi pasjonaci, którzy na ten moment otaczają opieką 200 uli w polskich miastach, prowadzą również warsztaty, podczas których uczą jak prowadzić pasiekę.
Po zakończeniu warsztatów chorwaccy oraz polscy pszczelarze udali się do Sopotni Wielkiej. W malowniczej scenerii ośnieżonych stoków Beskidu Żywieckiego odbył się kulig, a po nim spotkanie w gospodarstwie agroturystycznym Nad Wodospadem, któremu towarzyszyła muzyka Kapeli regionalnej.
Pogoda, pomimo mroźnego wiatru, dopisała, humory również a więc sobotnie spotkanie można uznać za udane.
W dniach 14-16.12.2018 roku, to jest przez cały czas trwania wizyty, w Pszczynie można było wziąć udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym. Z możliwości tej skorzystali zarówno pszczelarze chorwaccy jak i polscy.
Już po pierwszej wizycie naszych chorwackich partnerów, potwierdziła się teza że środowisko polskich pszczelarzy ma wiele wspólnych płaszczyzn z pszczelarstwem w Chorwacji oraz że dużo możemy się wspólnie od siebie nauczyć.
W ramach projektu współpracy międzynarodowej „Beefriends - przyjaciele pszczół” odbędą się dwa wyjazdy, w lutym oraz kwietniu.
Projekt finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania" objętego PROW na lata 2014-2020.